Roni Rimon \\\ Benni Cohen \\\ Tammy Sheinkman
 

רשתות חברתיות פריז

פריז: הציוצים שהצילו חיים 
7 מיליון טוויטים על פריז בעשר שעות

בעת משבר, תפקידן של הרשתות החברתיות תמיד הופך למרכזי יותר, הן מאפשרות לציבור למצוא פתרונות יצירתיים בכדי לתקשר היכן שידה של התקשורת המסורתית אינה משגת. במהלך מתקפת הטרור המשולבת על פריז בערב שבת האחרון, הרשתות שיחקו תפקיד חשוב שלא נראה כמותו עד היום; הן הצילו חיים ושידרו את מצוקת הצרפתים לעולם. 

מייד עם תחילת האירועים הפכה רשת הטוויטר למקום היחידי שהיה ניתן למצוא בו מידע. אזרחים צרפתים העלו מידע מעודכן, תמונות מחוץ לזירות הפיגועים, ושתפו סרטונים מכל רחבי העיר בזמן אמת. המשטרה הצרפתית והתקשורת נעזרו בטוויטר בכדי לבנות תמונת מצב עדכנית של האירועים הרבים בעיר. במקרים רבים בעבר כבר היינו עדים לשמועות רבות המתחילות ברשתות החברתיות ומתבררות ככוזבות אך הפעם מרבית העדכונים שעלו מהרשת היו מהימנים והיה ניתן להצליב מידע ולאמת אותם; התקפות הטרור היו לעבר מרכזי האוכלוסיה בעיר, כל ירי גרר מספר רב של ציוצים, כל פעולה תועדה באופן מיידי ופורסמה ברשתות החברתיות. במידה ודיווח על אירוע לא זכה לתהודה של עשרות אזכורים ופרסומים נוספים על ידי הפריזאים היה ניתן לקטלג אותו במהירות כלא אמין. 

תוך זמן קצר הבינו תושבי פריז שהם מצויים תחת מתקפה גדולה ולא נותר להם אלא לסמוך רק על עצמם ולהפגין סולידריות זה לזה כאשר הרוצחים עוד מסתובבים ברחובות העיר ומחפשים אחר קורבנות נוספים. ברשתות החברתיות החל להתפשט התיוג (האשטאג) #Porteouverte , פירושו "דלת פתוחה", והמוני התושבים הציעו מחסה לאנשים חסרי האונים ברחובות; כל מי שנמצא ללא מחסה באזורי הפיגועים השתמש בהאשטאג ותוך שניות זכה בהצעה למחסה בבית הקרוב למיקומו הנוכחי. לאחר מספר דקות חלק גדול מהמצויים באזור הפיגועים הצליח למצוא מחסה בעקבות הציוצים האלו שהצילו חיים. 

אנו כישראלים, מורגלים בפעולה המיידית והאוטומטית לצלצל מיד עם הישמע דיווח על פיגוע לקרובי המשפחה וחברים. במקרים רבים מעין אלו, קווי הסלולר קורסים תחת העומס, התקשורת הופכת לבלתי אפשרית וסף הפאניקה מוסיף לעלות. במהירות, יש לומר מפתיעה, השיק פייסבוק בזמן אמת פונקציה חדשה המאפשרת לכל משתמש השוהה בפריז לסמן האם הוא או משתמשים אחרים בטוחים כעת; אפליקציית הפייסבוק בנייד או במחשב זיהתה את מיקומו של המשתמש כנמצא בפריז והציעה לו לסמן את עצמו כ-SAFE וכן לסמן חברים או קרובים בפריז שהם יודעים כי גם הם במקום מבטחים.  החל מיום שבת היינו עדים לתופעה נוספת שנוצרה עקב הבלבול הכבד והקושי בהתמודדות עם זיהוי כמות הפצועים והגופות; אנשים רבים שנותרו בחוסר וודאות באשר לגורל יקיריהם החלו לפרסם תמונות ומידע של קרוביהם תחת התיוג #rechercheParis , חיפוש בפריז, בתקווה למצוא מידע. 

לפי הנתונים הרשמיים של טוויטר, מאז תחילת המתקפה התפרסמו 6.7 מיליון ציוצים עם ההאשטרג #PrayForParis  תוך פחות מעשר שעות, כאשר במהלך המתקפה אחרונה על העיתון הצרפתי שרלי הבדו התפרסמו בחמישה ימים 6.63 מיליון ציוצים עם ההאשטאג #JeSuisCharlie. עוצמת הרשתות החברתיות במהלך מתקפת הטרור על פריז הוכיחה לנו שטוויטר ופייסבוק הם כיום בפירוש גם כלי אזרחי שמציל חיים, וזאת כתוצאה מסולדיריות חברתית ושימוש נכון ומהיר, יש לומר כמעט אינטואיטיבי, של האוכלוסיה המקומית. דוגמאות אלה רק מחזקות שוב את הטענה כי הרשתות החברתיות כיום בעת משבר משחקות תפקיד חשוב שהתקשורת המסורתית אינה יכולה למלא.